Pierwsza wizyta u ortodonty – czego się spodziewać?

Pierwsza wizyta u ortodonty może być stresująca – jeśli jednak postanowiliśmy się tam udać, to znaczy, że mamy do tego powód. Możemy zatem przyjąć gratulacje, że odważyliśmy się zawalczyć z naszym problemem. Czego jednak powinniśmy się spodziewać, jeśli chodzi o przebieg pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta u ortodonty
Pierwsza wizyta to przede wszystkim wywiad, w ramach którego ortodonta zapoznaje się z naszym problemem i przedstawia możliwe rozwiązania. Na tym etapie pacjent może też otrzymać wstępną informację ile może trwać cały proces leczenia – pamiętajmy jednak, że jest to bardzo indywidualna sprawa i dopiero wraz z obserwacją postępów leczenia możliwe będzie doprecyzowanie tego czasu. W ramach wywiadu wykonywane są też (w zależności od rodzaju problemu) wyciski oraz otrzymujemy skierowanie na zdjęcia rentgenowskie – albo cefalometryczne i pantomograficzne, albo tylko te ostatnie. Później na podstawie zebranego materiału przygotowywany jest indywidualny plan leczenia.

REKLAMA: Ortodoncja w DENTestetica.pl – niewidzialne aparaty Invisalign

Co dalej?
To już zależy od charakterystyki naszego problemu oraz od wybranej ścieżki poradzenia sobie z nim. Najczęściej musimy trochę poczekać, aż przygotowany zostanie specjalnie dla nas aparat ortodontyczny. Później wszystko zależy od tego, jaki to będzie aparat:

  • jeśli będzie stały – to czeka nas wizyta w celu jego trwałego zamocowania – może to trochę potrwać, więc uzbrójmy się w cierpliwość,
  • gdy dostaniemy aparat ruchomy – również zostanie on nam założony – tutaj jednak dostaniemy też instruktaż w kwestii samodzielnego jego zakładania i zdejmowania.

Bez względu na rodzaj aparatu – zawsze też dostaniemy szczegółowe zalecenia co do ew. korekty ustawień aparatu, wytyczne w kwestii prawidłowej higieny (zarówno jamy ustnej i zębów, jak i samego aparatu), czasem też dostaniemy odpowiednie środki do pielęgnacji. Przede wszystkim zaś pamiętajmy, że aby ortodoncja miała sens, to musimy w pełni realizować to, co zaleci nam ortodonta. W innym przypadku jedynie nieefektywnie spędzimy czas z aparatem, a efekty będą znacznie gorsze od optymalnych.

Post Author:

Dodaj komentarz