Okaz zdrowia dzięki niepozornej tarninie

Tarnina to nic innego, jak krzew z gatunku śliw. Powszechnie występuje niemal w całej Europie, ale także Azja Zachodnia oraz Afryka Północna mogą pochwalić się jej wyhodowaniem. Tarninę ceni się za wiele prozdrowotnych właściwości, które wykorzystuje się w medycynie i ziołolecznictwie.

Tarnina, czyli mnóstwo zdrowia w niepozornym krzewie

Od wielu pokoleń tarnina pomagała ludziom w wielu dolegliwościach. Służyła także jako przedmiot o magicznych właściwościach. Gałązki odstraszały demony czy zapobiegały ożywieniu się trupów. Dziś nie ma potrzeby bać się diabłów czy trupojadów, lecz śmiało można czerpać garściami z wielu pozytywnych działań tarniny na zdrowie.

Kwiaty, kora i owoce oraz ich zdrowotne moce

Cierpki smak owoców tarniny nie odstrasza osób dbających o swoje zdrowie. Można w nich znaleźć garbniki wspierające pracę układu trawiennego, pozwalają także zwalczyć biegunkę oraz załagodzić wrzody żołądkowe. Dobroczynnie działają także na nerki i jelita. Garbniki stosowane zewnętrznie pomagają zwalczyć różnego rodzaju wypryski czy pieczenie na skórze.

Kwiaty tarniny także znalazły swoich zwolenników z ziołolecznictwie. Związki flawonoidowe zawarte w tych kwiatach są pewnego rodzaju filtratorem organizmu. Pozwalają oczyścić go z toksyn. Przyspieszają także jego metabolizm. Antocyjany zaś obniżają ciśnienie krwi, regulują poziom złego i dobrego cholesterolu oraz regenerują komórki włosowate w układzie krwionośnym.

Kora ze swoim olejkiem kamforowym wykorzystywana jest nie tylko w środkach przeciwzapalnych, ale także różnego rodzaju kosmetykach. Olejek kamforowy pozwala załagodzić stany trądzikowe, poprawia ukrwienie skóry, pozwala zniwelować skutki zmęczenia. Doskonale nadaje się jako środek orzeźwiający i chłodzący do stóp czy pach. Świetnie komponuje się ze środkami do pielęgnacji jamy ustnej. Taniny dodatkowo zawarte w korze tarniny słyną także ze swoich właściwości antynowotworowych.

 

Niebezpieczne dla naszego zdrowia są już tylko nasiona tarniny. Glikozydy cyjanogenne w wyniku przemian przekształcają się w cyjanowodór. Gdy dostanie się do organizmu, może spowodować jego śmierć. Wykorzystywany był między innymi w komorach gazowych podczas okupacji niemieckiej.

 

Tarnina od pokoleń ceniona jest za swój pozytywny wpływ na organizm. Pełni rolę oczyszczającą, regulującą, pomagającą w zwalczaniu stanów zapalnych. Warto jest przyrządzić z kwiatów czy owoców tarniny nalewki czy herbatki. Wystarczy tylko trochę czasu i chęci.

Post Author:

Dodaj komentarz