Jak wybrać łuk dla dziecka?

Z całą pewnością już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać swoje dziecko do charakterystycznego sportu, jakim jest łucznictwo. Przede wszystkim ta dyscyplina sportu znacznie rozwija koncentrację, dzięki czemu możliwe, że później będzie miało to pozytywne przełożenie na naukę. Kolejną zaletą jest systematyczność. Jednak każdy rodzic, który zamierza posłać swoje dziecko na naukę łucznictwa, zastanawia się, jak właściwie wybrać łuk dla dziecka? Jaki łuk będzie najlepszy?

Rodzaje łuków

Zdecydowanie najczęściej stosowany jest łuk klasyczny. Z racji tego, że jest to bardzo praktyczna forma, będzie to doskonały łuk dla dziecka. Składa się na niego łęczysko, gryfy i cięciwa, którą musimy naciągać sami. Jego budowa nie jest nieskomplikowana, a do tego produkt jest lekki oraz tani. Niektóre modele możemy kupić za około 100-200 złotych. Następnym rodzajem jest łuk refleksyjny. W przeciwieństwie do łuku klasycznego tutaj łęczysko nie jest proste, a wygięte. Składa się na niego kilka warstw drewien, ze ścięgien oraz z włókna węglowego. Przez to, że łęczysko ma inny kształt, w stanie spoczynku nie rozpręża się, a magazynuje energię. Jego zasięg jest większy, aniżeli w przypadku modelu klasycznego, mimo tego, że jest od niego mniejszy. Nadaje się on jednak dla bardziej wprawionych łuczników. Kolejnym typem jest łuk bloczkowy, który na rynku jest od niedawna. W nim zastosowane zostały specjalne linki oraz bloczki, dzięki czemu łucznik może maksymalnie naciągnąć cięciwę, nawet jeżeli nie ma do tego odpowiedniej siły. 

Jaki łuk dla dziecka?

Producenci sprzętu przeznaczonego do łucznictwa doskonale rozumieją to, że obecnie łucznictwo cieszy się popularnością wśród jeszcze młodszych osób, dlatego też produkują pojedyncze modele czy też całe zestawy łucznicze, które przeznaczone zostały dla dzieci. Znalezienie tego odpowiedniego łuku dla dziecka nie powinno stanowić żadnego problemu, ponieważ zazwyczaj w ich opisach znajdziemy informację, od jakiego wieku dziecko może korzystać z danego łuku. Ważne jest to, aby dla dzieci nie wybierać łuków przeznaczonych dla dorosłych – wówczas zapewne dziecko nie polubi tego sportu, gdyż łuk może być za ciężki. Łuk dla dzieci powinien być przede wszystkim nieskomplikowany w swojej budowie, a zatem dobrze sprawdzą się na przykład łuki bloczków, ponieważ znacznie ułatwiają one prawidłowe naciągnięcie cięciwy i przyzwyczajają do specyfiki strzelectwa. Bardzo ważna jest także siła naciągu, a tutaj zazwyczaj amatorzy mają łuki o znacznie mniejszej sile aniżeli osoby, które już długo trenują ten sport. 

Post Author:

Dodaj komentarz