Dieta wegańska – wady i zalety takiego trybu życia

Weganie to osoby, które stosują w swoim codziennym życiu dość specyficzną dietę – podstawową zasadą, jaka kierują się weganie jest wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Mowa tutaj nie tylko o mięsie, ale wszelkich wytworach spożywczych pochodzących od zwierząt, a więc między innym o nabiale odzwierzęcym (tj. mleko, jaja, sery). Weganie nie spożywają także ryb. Dieta wegańska opiera się wiec w głównej mierze na naturalnych produktach roślinnych:

  • warzywach i owocach,
  • roślinach strąkowych,
  • zbożach i przetworach pełnoziarnistych,
  • orzechach,
  • olejach roślinnych i innych podobnych produktach.

Niektóre produkty osoby na diecie wegańskiej zastępują innymi – na przykład alternatywą dla zwykłego mleka krowiego stanowi na przykład mleko sojowe bądź mleko kokosowe, a dla mięsa – seitany wytworzone na naturalnych, roślinnych składnikach.

Dieta wegańska – wady i zalety

Dieta wegańska posiada wiele zalet oraz wad. Największym zagrożeniem dla osób na diecie wegańskiej jest niedobór składników odżywczych i minerałów – wiele roślin nie jest dobrym źródłem przyswajalnych mikro- i makroelementów, dlatego niezmiernie ważne jest jej odpowiednie zbilansowanie. Dieta wegańska, aby była korzystna dla ludzkiego organizmu powinna być w miarę możliwości jak najbardziej różnorodna – dlatego też często weganie korzystają z pomocy wykwalifikowanych dietetyków oraz wymieniają się między sobą doświadczeniami oraz przepisami na dania z użyciem wyłącznie składników roślinnych.

Warto zaznaczyć, że liczne badania dotyczące diety wegańskiej wskazują, że może być ona ważnym czynnikiem eliminującym wystąpieniem wielu schorzeń oraz dolegliwości, co jest jej niewątpliwą zaletą. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie jednostki chorobowe, jak schorzenia pęcherzyka żółciowego, hemoroidy, choroby układu krążenia, nadciśnienie, a także problemy z nadmierną masą ciała oraz otyłością. Przejście na taką dietę może okazać się więc bardzo dobrym wskazaniem dla osób, które już borykają się z tymi dolegliwościami i schorzeniami.

Co jeszcze daje dieta wegańska?

Wśród walorów takiego trybu życia można zaliczyć również życie w zgodzie z naturą oraz własnymi przekonaniami  – warto pamiętać, że weganizm to bardzo często nie tylko specyficzna dieta, ale również przekonania, które opiewają między innymi na dobre traktowanie zwierząt oraz negowanie sensu istnienia cyrków ze zwierzętami oraz placówek typu zoo. Dodatkowo weganie bardzo często uczestniczą w wydarzeniach oraz utożsamiają się z przeciwnikami testowania kosmetyków na zwierzętach oraz wytwarzania z nich dóbr, na przykład naturalnych futer.

Post Author:

Dodaj komentarz