Czym właściwie jest stomatologia?

Stomatologia to rodzaj medycznej dyscypliny, która opiera się na profilaktyce oraz leczeniu przyzębia, zębów i jamy ustnej. Rozwój technologiczny sprawia, że stomatologia staje się coraz mniej bolesnym działem leczenia. Pacjenci obecnie korzystają podczas zabiegów dentystycznych z specjalistycznych sprzętów medycznych oraz miejscowych znieczuleń, które niwelują dokuczliwe doznania. Leczenie najmłodszych pacjentów odbywa się w przyjaznej atmosferze i przeprowadzane jest w sposób możliwie najdelikatniejszy.

Rodzaje stomatologii

Stomatologia zachowawcza i endodoncja

Stomatologia zachowawcza oparta jest na regularnej profilaktyce. Systematyczne wizyty kontrolne pozwalają zaobserwować zachodzące zmiany w uzębieniu i w odpowiednim czasie na nie reagować. Endodoncja natomiast jest leczeniem kanałowym, które skupia się na dokładnym rozwiązaniu problemów uzębienia.

Stomatologia dziecięca (pedodoncja)

Stomatologia dziecięca jest uzależniona od odrębności budowy zębów oraz ich rozmiaru w okresie rozwojowym. Zajmuje się ząbkowaniem, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych oraz leczeniem chorób błony śluzowej występujących u dzieci. Dodatkowo prowadzi działania profilaktyczne w zwalczaniu próchnicy i wad zgryzu u najmłodszych pacjentów.

Ortodoncja

Ortodoncja to rodzaj dziedziny stomatologii zapobiegający wadom zgryzu. Najczęściej z pomocy ortodonty korzystają dzieci i młodzież, a rzadziej osoby dorosłe. Głównym zadaniem ortodonty jest przygotowanie odpowiedniego zgryzu u pacjenta, przy użyciu specjalnych aparatów.

Periodontologia

Periodontologia zajmuje się leczeniem przyzębia oraz błony śluzowej w jamie ustanej. Ten rodzaj dziedziny stomatologicznej poświęcony jest badaniom dziąseł i kości otaczającej zęby. Periodontolog bada dziąsła i obserwuje zachodzące w nich zmiany, sprawdza czy zęby pasują do siebie i nie są zbyt rozluźnione. Najczęstszą chorobą, z jaką spotykają się periodontolodzy jest parodontoza.

Protetyka

Protetyka to dziedzina medycyny skierowana głównie do osób starszych, które utraciły swoje naturalne uzębienie. Pomaga odtworzyć zęby za pomocą wielu metod (koronki, mosty, implanty).

Tłumaczenie dokumentów stomatologicznych

Niektórzy z pacjentów korzystają z pomocy zagranicznych stomatologów. Często dochodzi do wypadków po za granicami naszych państw, podczas których konieczne są wizyty stomatologiczne. Wizyty dentystyczne zagranicą wiążą się z otrzymaniem przez pacjentów dokumentacji medycznej w obcym języku.

Wówczas warto zgłosić się do odpowiedniego biura tłumaczeń medycznych, które udzieli fachowej pomocy i posiada doświadczenie z zakresu tłumaczenia z branży stomatologicznej. Szybkie i sprawne przetłumaczenia dokumentów dla pacjentów i lekarzy dentystów pozwolą na dalsze prowadzenie leczenia stomatologicznego.

Post Author:

Dodaj komentarz