Choroba bostońska – diagnoza i leczenie

Większość osób wielokrotnie zetknęło się z chorymi na ospę wietrzną, szczególnie dziećmi. Charakterystyczna wysypka, która towarzyszy tej przypadłości jest jej najbardziej znanym objawem. Jednak również choroba bostońska dzieli z ospą ten symptom, przez co nie jest prawidłowo diagnozowana. Czym różnią się obie choroby i jak upewnić się, że zapadliśmy na bostonkę?

Epidemiologia

Prawidłowe zdiagnozowanie bostonki jest niezbędne do zakończenia leczenia. Chorobę tę bowiem wywołuje całkowicie inny wirus niż ma to miejsce w przypadku ospy wietrznej. jest to wirus Coxsackie z grypy enterowirysów. Do zarażenia się wirusem dochodzi drogą kropelkową, zarazić nas może osoba chora, lub zwykły nosiciel bostonki, u którego objawy nie wystąpiły. Warto pamiętać, że wirusy te pozostają w kale człowieka przez wiele tygodni od zniknięcia objawów. Dlatego bostonkę można określić jako jedną z „chorób brudnych rąk”. Podobnie jak w przypadku ospy wietrznej również ta choroba regularnie występuje w postaci epidemii, głównie w szkołach i żłobkach. Choroba bostońska przeważnie atakuje dzieci w wieku od 2 do 10 roku życia. Jednak systematycznie diagnozuje się pojedyncze diagnozy u osób dorosłych.

Objawy i przebieg choroby

Bostonka jest chorobom o łagodnym przebiegu, przynajmniej w przypadku dzieci. Objawy utrzymują się przez kilka dni a całkowicie ustępują po okresie ok. 10 dni. Natomiast w przypadku zachorowań u dorosłych może dojść do wielu komplikacji, w tym kardiologicznych. Pierwszym symptomem bostonki są:

  • wysoka gorączka,
  • ból gardła ,
  • obniżone samopoczucie.

Objawy te często mylone są z przeziębieniem. Następnie u chorego pojawia się charakterystyczna wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, oraz sporadycznie problemy gastryczne w postaci biegunki lub brakiem łaknienia. Już sama wysypka pozwoli lekarzowi rozpoznać, że choroba bostońska zaatakowała pacjenta, ma ona specyficzny dla niej przebieg. Krosty rozsiane są po całym ciele, również na kończynach, plecach czy tułowiu, ich rozmieszczenie jest stosunkowo regularne, przypomina bezchmurne niebo nocą. W trakcie bostonki niekiedy pojawia się również rumień wysiękowy.

Leczenie

Lekarz przepisze chorej osobie przede wszystkim leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, które łagodzą objawy bostonki. Aby nie powstały blizny po wysypce należy unikać ich rozdrapywania. Najlepiej smarować je fioletem gencjanowym, który skutecznie wysuszy krostki. Warto również zaopatrzyć się w maści antywirusowe, które ukoją skórę. W przypadku szczególnie dokuczliwego świądu lekarz może przepisać środki antyhistaminowe. W przypadku wysypki na twarzy należy bezwzględnie unikać maskowania krost makijażem.

Post Author:

Dodaj komentarz