Zaburzenia odżywiania u nastolatków

Szaleństwo wokół odchudzania trwa. Po diety sięgają nie tylko dorośli, ale coraz częściej młodzież, a nawet dzieci. Niewłaściwe podejście do odżywiania może przerodzić się w poważny problem. Jak go rozpoznać? Czy nasze dziecko może cierpieć na zaburzenia odżywiania? Na jakie sygnały ostrzegawcze powinniśmy zwrócić uwagę? 

Dlaczego nastolatki zaczynają się odchudzać? 

Niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej często stają się przyczyną otyłości wśród młodzieży. W takich przypadkach dieta jest zalecana przez lekarzy. Musi być ona jednak zdrowa i zbilansowana, najlepiej ułożona pod okiem dietetyka. Ważne jest profesjonalne podejście do sytuacji, gdyż źle dobrana dieta może prowadzić do problemów hormonalnych, zahamowania wzrostu, depresji, osteoporozy.  

Często jednak nastolatki zaczynają odchudzać się z powodu presji, jaką na wygląd fizyczny wywiera współczesna popkultura i społeczeństwo. W takich sytuacjach koncentrowanie się na liczeniu kalorii może przerodzić się w bardzo poważne zaburzenia, włączając w to anoreksję i bulimię. 

Problem niezdrowego odchudzania najczęściej dotyka dziewczynek. Wynika to z wagi, jaką nastolatki przywiązują do samooceny i pozycji wśród grupy koleżanek. Jak wskazują badania wielu młodych ludzi, borykających się z problemem anoreksji lub bulimii, ma problemy w domu. Wachlarz tych problemów obejmuje zarówno trudne i traumatyczne przeżycia, takie jak rozwód rodziców, ale także problemy mniejszego kalibru, jak zbyt wysokie wymagania dotyczące nauki, czy brak wystarczającej uwagi. 

Zaburzenia odżywiania: Jak rozpoznać sygnały? 

W książce „Twoje dziecko i zaburzenia odżywiania. Jak mu pomóc?”, jej autorzy, James Lock i Daniel le Grange, przedstawiają listę sygnałów, które mogą świadczyć o początkach problemów z odżywianiem u naszego dziecka. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę?  

  • Gdy nasze dziecko zaczyna interesować się dietami, szuka informacji na ich temat w internecie, zwłaszcza na stronach propagujących anoreksję (a takich nie brakuje). 
  • Dziecko zaczyna stosować diety-cud.
  • Nieoczekiwanie postanawia przejść na wegetarianizm lub weganizm. 
  • Zmienia nawyki żywieniowe, odmawia jedzenia posiłków, które kiedyś lubiło.
  • Chodzi do toalety zaraz po zjedzeniu posiłku.
  • Dziecko wymiotuje i często ma biegunkę, a pytane o to, tłumaczy się grypą żołądkową. 
  • Unika jedzenia w towarzystwie innych osób.
  • Z domowej lodówki znikają duże ilości jedzenia.  

Takich sygnałów nie wolno bagatelizować, gdyż problem będzie się pogłębiał i ostatecznie doprowadzi do rozwinięcia się poważnych zaburzeń odżywiania u dziecka. Leczenie anoreksji, czy też leczenie bulimii i innych zaburzeń odżywiania w Krakowie, ze względu na dużą liczbę specjalistów jest jak najbardziej możliwe. O wiele lepiej jednak zapobiegać powstaniu choroby niż ją leczyć. 

Dziecko pozostawione same sobie nie ma szans na wyleczenie się z anoreksji, bulimii lub innych poważnych zaburzeń odżywiania. Leczenie musi przebiegać pod okiem specjalisty – psychologa i dietetyka – a w proces zdrowienia powinna zaangażować się cała rodzina. 

Post Author: admin

Dodaj komentarz