Rodzaje zaskórników – zamknięte i otwarte

Zaskórniki są to zmiany na skórze. Powszechnie nazywane są wągrami. Powstają w okolicach łojotokowych. Tworzą się tam, gdzie gromadzi się dużo, lepkiego tłuszczu w gruczołach łojowych, przy niewłaściwym złuszczaniu się naskórka. Dziurki, rozszerzone pory czasem się zapychają, wtedy właśnie powstają zaskórniki. Pojawiają się przede wszystkim na twarzy, nosie, policzkach. Dotyczą przede wszystkim ludzi o tłustej i mieszanej cerze. Dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet niezależnie od ich wieku. Dzieli się je na dwie grupy:

– zamknięte,

– otwarte.

Zaskórniki zamknięte powstają w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej gruczołów łojowych. Zapychają pory, w głębszych warstwach skóry. Tworzą wtedy białe grudki. Najczęściej można je dostrzec na nosie oraz na brodzie. Mogą być wynikiem nieodpowiedniej higieny, niestosowania kosmetyków do skóry tłustej i mieszanej oraz mogą być skutkiem zaburzeń hormonalnych zachodzących w organizmie. Zbyt duża ilość zaskórników zamkniętych może stanowić bardzo poważny problem i doprowadzić do trądziku.

Zaskórniki otwarte powszechnie nazywane są wągrami. Przybierają czarny kolor. Są to krosty, które powstają w wyniku zastania łoju, zanieczyszczenia otwartych porów. Problem ten dotyczy osób o cerze tłustej i mieszanej. W wyniku nieodpowiedniej higieny, niestosowania kosmetyków do pielęgnacji tego rodzaju skóry pojawiają się na skórze twarzy. Najbardziej widoczne są na nosie, czole i brodzie. Jest to tak zwana strefa T.

Zaskórniki są krępującym, widocznym gołym okiem problemem, który sprawia, że ludzie czują się niekomfortowo, nieatrakcyjnie. Warto zauważyć, że stosując odpowiednie kosmetyki przeznaczone do cery mieszanej jak i tłustej można zredukować ich powstawanie. Aby pozbyć się zaskórników można spróbować domowych sposobów. Należą do nich między innymi stosowanie kosmetyków do danego rodzaju cery. Są to przede wszystkim:

– maseczki,

– peelingi,

– kremy,

– toniki.

Są to kosmetyki, których zadaniem jest głębokie oczyszczanie. Kosmetyki przeznaczone do skóry tłustej i mieszanej mają za zadanie wysuszanie skóry aby pory się nie zapychały. Warto stosować maseczki, peelingi. Najlepiej robić to wieczorem przed snem. Skóra, po zastosowaniu tego rodzaju kosmetyków może zrobić się lekko zaczerwieniona. Przez noc wróci do naturalnego koloru. Jeśli chodzi o domowe sposoby warto zwrócić uwagę przede wszystkim na higienę i stosowanie odpowiednich rodzai kosmetyków. Można także zastosować dietę, która nie będzie sprzyjała rozwojowi zaskórników. Jeśli domowe sposoby nie przynoszą zamierzonych efektów warto skonsultować swój problem ze specjalistą medycyny estetycznej lub zasięgnąć porady lekarza dermatologa. Można również poddać się zabiegom w salonach kosmetycznych. Zabiegami kosmetycznymi, które są bardzo często wykonywane przy tego rodzaju problemie są między innymi:

– mikrodermabrazja, metoda ta polega na ścieraniu warstw skóry za pomocą mikro kryształków, jest to metoda mechaniczna,

– peeling chemiczny, polega na zastosowaniu kwasów takich jak: glikonowy, migdałowy, pirogronowy, dzięki czemu głęboko oczyszcza skórę i eliminuje zaskórniki,

– kawitacja, jest to zabieg za pomocą fal ultradźwiękowych, dzięki niej dochodzi do odrywania uszkodzonej, zrogowaciałej warstwy skóry, dzięki połączeniu roztworu soli fizjologicznej i mikroimplozji, poprawia metabolizm komórek, przyspiesza krążenie krwi.

Jest wiele metod zarówno tych, które możemy wykonać samodzielnie w zaciszu swojego domu, jak i tych wykonywanych na co dzień w gabinetach kosmetycznych. Jeżeli domowe sposoby zawodzą i nie mamy już siły na walkę z zaskórnikami warto udać się do doświadczonego specjalisty.

Post Author:

Dodaj komentarz