Proces linkowania w pozycjonowaniu strony

Wzmacniana świadomość użytkowników na temat wagi odpowiedniej optymalizacji strony pod względem SEO, sprawiła że coraz więcej osób nie wyobraża sobie prowadzenia działalności internetowej bez usług specjalistów ds. marketingu internetowego. Jednym ze sposobów skutecznego pozycjonowania naszej witryny jest zastosowanie systemu linków, które mają duże znaczenie w ocenie wartościowości danej strony przez przeglądarkę internetową. Jeśli nie wiesz czym jest linkowanie lub chcesz dowiedzieć się o nim nieco więcej, wtedy zapraszam do lektury dalszej części artykułu, w którym na nasze pytania odpowiedział specjalista ds. marketingu, Pan Marek Masalski.

Czym jest linkowanie?

Jeśli chcemy dokonać dalszej analizy oraz wyróżnić zalety systemu linków, należy najpierw określić czym jest linkowanie. Pomoże nam w tym Pan Marek Masalski, który w kilku zdaniach przybliżył temat naszej rozmowy.

Linkowanie jest jedną z mechanik, które stosuję w swojej pracy w celu optymalizacji danej strony internetowej z punktu widzenia SEO. Tego typu działanie polega na zdobywaniu wartościowych odnośników, które mają za zadanie przekierować użytkownika do danej strony. System przeglądarki dokonuje oceny naszej strony pod względem wartości merytorycznej, więc jeśli wiele stron zewnętrznych posiada przekierowania do naszej witryny lub na naszej stronie istnieje duża sieć odnośników, które ułatwiają użytkownikowi wyszukiwanie wartościowych treści, wtedy jesteśmy pozycjonowani przez wyszukiwarkę bardzo wysoko. Należy dbać, aby nasze linki były wysokiej jakości. Umieszczanie odnośników niskiej jakości może sprawić, że przeglądarka wyczuje nasze oszustwo i obniży ocenę naszej witryny.

Czym jest linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne?

Pan Marek Masalski w odpowiedzi na nasze pytanie wspomniał o możliwości linkowania z innych stron na naszą witrynę oraz o odnośnikach, które pozwalają na łatwe poruszanie się po naszej stronie internetowej. Postanowiliśmy zgłębić temat i z jego pomocą ustalić czym dokładnie są linki wewnętrzne oraz zewnętrzne

Pozycjonowanie stron za pomocą linkowania może odbywać się w dwóch wymiarach. Pierwszym jest stosowanie odnośników wewnętrznych, które pomagają użytkownikowi w poruszaniu się po naszej stronie internetowej. Jednak nie tylko człowiek korzysta z tego typu rozwiązania. Bot przeglądarki, który ocenia wartość witryny pod względem przydatności dla potencjalnego użytkownika, również za pomocą tych odnośników przemieszcza się po naszej stronie. Jeśli poruszanie się po niej jest w pełni komfortowe i dociera on z każdego linku do wartościowych oraz przydatnych treści, wtedy zyskuje również na tym nasza witryna. W przypadku linkowania zewnętrznego sprawa wygląda bardzo podobnie. Jeśli algorytm przeglądarki natrafia na wiele odnośników do naszej strony, wtedy uważa ją za niezwykle wartościowe oraz użyteczne źródło wiedzy oraz treści i również pozycjonuje nas wyżej. Trzeba jednak uważać, żeby strony korzystające z zawartości naszej witryny za pomocą linków były wysokiej jakości, gdyż bot również będzie brał to pod uwagę w momencie oceny.

Na co trzeba zwracać uwagę podczas linkowania?

Zapytaliśmy również Pana Marka Masalskiego na co warto zwracać uwagę podczas tworzenia sieci linków, zarówno tych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Nie szczędził nam on wyjaśnień, więc uzyskaliśmy bardzo wartościowe źródło informacji, które warto wziąć pod uwagę wykorzystując wyżej przedstawioną mechanikę.

W swojej pracy staram się używać linkowania całkowicie z głową oraz rozsądkiem. Mechanika przeglądarki z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc ulega poprawie oraz ulepszeniu i nie uda nam się oszukać jej prostymi sztuczkami. Odnośników należy używać z umiarem. Jedna strona powinna odnosić się do drugiej tylko za pomocą jednego linku. Umieszczenie większej ilości odnośników do jednej tej samej strony nie poprawi naszej pozycji w przeglądarce, a wręcz może nawet pogorszyć sytuację. Należy korzystać jedynie z wartościowych odnośników. Obecnie strony, które służą jedynie do gromadzenia linków nie są uznawane przez wyszukiwarkę jako wartościowe, więc również nie mają wpływu na ocenę naszej witryny. 

Niestety musimy już kończyć naszą bardzo interesującą rozmowę. Mam nadzieję, ze wspólnie z Panem Markiem Masalskim dostarczyliśmy Tobie wartościowych informacji, które będą dla Ciebie pomocne, gdy będziesz tworzył własną sieć linków lub będziesz wybierał odpowiedniego specjalistę do tego typu rzeczy. Bardzo dziękuję i liczę w przyszłości  jeszcze na nie jedną tak interesującą rozmowę!

Post Author:

Dodaj komentarz