Objawy białaczki

Objawy białaczki
Białaczka, inaczej leukemia – to jeden z nowotworów układu krwiotwórczego występujący zarówno u dzieci jak i osób dorosłych.  Białaczka występuje w kilku typach, które rozróżniamy ze względu na przebieg choroby. I tak, możemy mieć do czynienia z  białaczką ostrą lub przewlekłą. Ta pierwsza, zgodnie ze swoją nazwą, postępuje szybciej i gwałtowniej. Białaczki dzielą się ponadto na limfatyczne, limfoblastyczne oraz szpikowe. Objawy, które odczuwa chory często zależą od typu nowotworu, na który zapada. Niestety, ponieważ często nie są one charakterystyczne, bywają mylone z objawami innych schorzeń, co znacznie pogarsza rokowanie chorego.

Do najczęstszych symptomów ostrych białaczek należą podwyższona temperatura ciała – często występuje gorączka niewiadomego pochodzenia, męczliwość na skutek anemii – chory staje się słaby, apatyczny, spada jego wydolność fizyczna. Dzieci przed diagnozą bywają wiecznie zmęczone, przestają się bawić z rówieśnikami, nie mają ochoty uczestniczyć w zajęciach z wychowania fizycznego. Są bierne i nie wykazują inicjatywy, chociaż do tej pory zdecydowanie takie nie były. Skóra chorych staje się niepokojąca blada, podobnie jak odcień ich śluzówek. Często na ciele chorego pojawiają się zasinienia oraz występują krwawienia z nosa –  wszystko na skutek niedoboru czynników odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Występować mogą owrzodzenia jamy ustnej oraz gardła.
Bardzo często występują powtarzające się i trudne do wyleczenia infekcje – w związku z chorobą występuje znaczny spadek odporności, co odczuwają zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym – całkowicie przestają być odporne na szerzące się wśród rówieśników choroby wirusowe.
U chorych na ten typ białaczki mogą pojawiać się również bóle kości oraz stawów, związane z namnażaniem się komórek rakowych w szpiku kostnym.
U dzieci bóle najczęściej pojawiają się w nocy i po mimo rozgrzania kończyny, nie mijają. Nierzadko występuje powiększenie i bolesność wątroby i śledziony oraz charakterystyczne powiększenie węzłów chłonnych.

Białaczki typu przewlekłego bardzo długo potrafią się rozwijać bez konkretnych symptomów. U chorych może wstępować jedynie trudne do zauważenia
i nie sprawiające bólu powiększenie węzłów chłonnych oraz lekkie uczucie osłabienia. Dopiero w momencie, gdy rak przejdzie w wyższy etap zaawansowania pojawić się mogą symptomy takie jak nocne poty, chudnięcie czy anemia, które skłonią chorego do udania się po lekarską poradę.

Powodzenie w leczeniu białaczek każdego typu zależy przede wszystkim od szybkości rozpoznania choroby i wdrożenia odpowiedniej terapii. Najczęściej stosuje się leczenie cytostatyczne – tzw. chemioterapię, która ma zadanie zniszczyć namnażające się komórki nowotworowe. W przebiegu ostrych białaczek konieczny bywa przeszczep szpiku kostnego.

Post Author:

Dodaj komentarz