Jak określić procent tkanki tłuszczowej?

Procent tkanki tłuszczowej określa w uproszczeniu stopień otyłości, jako wypadkowa masy ciała i obwodu w pasie. Zabieg ten umożliwia monitorowanie zmian, jakie zachodzą w organizmie przy stosowaniu określonej diety i prowadzeniu danego stylu życia, w tym aktywności fizycznej. Metoda uproszczona określania procenta tkanki tłuszczowej jest jednak obarczona sporą wadliwością. Znacznie lepsze i bardziej wiarygodne wyniki daje pomiar wykonany przez wysoce specjalistyczny analizator składu ciała w oparciu o wzory antropometryczne.

Jak określić procent tkanki tłuszczowej i w jakim celu się to robi?

Tkanka tłuszczowa stanowi, podobnie jak węglowodany, źródło energii. Należy przy tym zaznaczyć, że po ten zapas organizm sięga wyłącznie w momencie, gdy odczuwa deficyt kaloryczny. To właśnie z tej przyczyny tak wiele trudności przynosi dążenie do zrzucenia zbędnych kilogramów – organizm nie chce pozbywać się zapasów energetycznych, które będą niezbędne w sytuacji niedostarczania odpowiedniej ilości cukrów. Zapasy tkanki tłuszczowej były korzystne w poprzednich wiekach, gdy dostęp do żywności nie był tak powszechny. W czasach obecnych, gdy produkty spożywcze nie są zdobywane samodzielnie, lecz nabywane w dowolnym sklepie, ważne jest by utrzymywać procentowy udział tkanki tłuszczowej na stosunkowo niskim poziomie. Tylko wówczas możliwe będzie zachowanie dobrej kondycji i zdrowia.

Mając na uwadze, iż masa ciała jest sumą zawartej w tkankach organizmu wody, tłuszczu, substancji mineralnych i białka, niezwykle istotne jest, aby procentowy udział poszczególnych parametrów utrzymać na właściwym poziomie. Tylko wówczas organizm będzie funkcjonował sprawnie i będzie w pełni wydolny. Określenie procenta tkanki tłuszczowej danego organizmu przy użyciu sprzętu takiego, jak analizator składu ciała, pozwala stwierdzić jednoznacznie czy dany przypadek stanowi przykład otyłości, czy też mieści się w granicach normy. Należy przy tym podkreślić iż wartość uśredniona zmienia się wraz z wiekiem i jest zróżnicowana w zależności od płci. Wykonanie specjalistycznych obliczeń obala również mit, wskazujący na to, iż to masa ciała pozwala określi stopień otyłości. Masa mięśniowa jest bowiem znacznie cięższa niż tłuszcz, lecz zajmuje mniej miejsca. W efekcie tego osoba chuda może być znacznie cięższa niż ta, określana jako gruba.

Jak określić procent tkanki tłuszczowej przy użyciu analizatora składu ciała?

Określenie procenta tkanki tłuszczowej wyłącznie w oparciu o wartość masy ciała i obwodu w pasie pozwoli uzyskać wartość wyłącznie szacunkową, która jednak obarczona będzie dużym ryzykiem błędu. Zważywszy na to nieoceniony okazuje się być analizator składu ciała. Urządzenie to wykorzystuje zjawisko impedancji bioelektrycznej (ang. bioelectrical impedance analysis), umożliwiającej w pełni bezpieczne i nieinwazyjne zmierzenie udziału tkanki tłuszczowej w ogólnej masie organizmu.

Analizator składu ciała mierzy lipidy:

  • tkanki tłuszczowej podskórnej,
  • tkanki tłuszczowej trzewnej,
  • tkanki tłuszczowej otaczającej mięśnie.

Powyższe parametry nie mogą być weryfikowane bez uwzględnienia tkanki mięśniowej przylegającej do do głowy, kończyn i tułowia. Dopiero całościowy obraz daje pełną wiedzę na temat typu sylwetki (C- słaba, I- idealna, D- silna) i wskazuje działania, jakie należy podjąć by zbliżyć uzyskane wartości danego organizmu do normy.

Aby analizator składu ciała określił precyzyjnie procent tkanki tłuszczowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie do badania. W tym celu zaleca się zaniechania uprawia sportu w ciągu poprzedzającej doby, zaś w dniu analizy nie powinno się spożywać napojów, zawierających kofeinę bądź teinę, gdyż wpływają one na gospodarkę wodną organizmu i tym samym zaburzą wartość masy ciała (mają silne działanie odwadniające).

Sprzęt InBody cechuje wysoka dokładność obliczeń na poziomie aż 98%, co czyni go obecnie najdokładniejszym na rynku. Dostępnych jest kilka modeli, dedykowanych różnego typu placówkom medycznym, czy sportowym oraz fizjoterapeutycznym:

  • model 120 i 270 przeznaczony do stosowania w ośrodkach zdrowia, szpitalach oraz klubach fitness,
  • model 570 przeznaczony do stosowania w ośrodkach zdrowia, szpitalach oraz klinikach leczenia otyłości,
  • model 770 przeznaczony do stosowania w ośrodkach zdrowia, szpitalach, klinikach leczenia otyłości oraz szkołach wyższych (kierunki medyczne, fizjoterapeutyczne oraz dietetyczne),
  • model S10 przeznaczony do stosowania w placówkach dializy.

Powszechnie stosowanym wskaźnikiem, określającym poziom otyłości jest BMI (ang. Body Mass Index), stanowiący iloraz masy ciała i wzrostu do kwadratu.  Tymczasem obliczenia wykonywane przez analizator składu ciała wykonywane są w oparciu o wskaźnik PBF (ang Per cent Body fat), rozumiany jako procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w ogólnej masie ciała. Tylko ta wartość pozwala dokładnie określić poziom otyłości i podjąć stosowne kroki w celu jej leczenia.

Post Author:

Dodaj komentarz