Higiena jamy ustnej

Są sytuacje, w których higiena jamy ustnej jest utrudniona lub wymaga zastosowania większego rygoru. Należą do nich zabiegi chirurgiczne na przyzębiu, zabiegi implantacji czy ekstrakcji zębów. Warto wówczas zastosować dodatkowe środki ochrony, które wspieraj utrzymanie higieny jamy ustnej, przyspieszają gojenie się ran i zmniejszają częstotliwość występowania stanów zapalnych.

Dodatkowe wsparcie w pielęgnacji zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga codziennej pielęgnacji, takiej jak szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie odpowiednimi środkami. Niezbędne są również regularne wizyty u stomatologa, które w przypadku osób dorosłych powinny odbywać się raz na pół roku. Jednak są takie sytuacje, w których szczotkowanie jest utrudnione z uwagi na silny ból lub rany powstałe po zabiegach chirurgicznych. Aby nie dopuścić do zakażenia warto zastosować wtedy specjalny żel stomatologiczny, na przykład Elugel https://www.apteka-melissa.pl/produkt/elugel-zel-z-chlorhexydyna-02-40-ml,6500.html, który wykazuje właściwości antyseptyczne i przyspieszające gojenie się ran. Może być on także stosowany przez osoby, które z powodu upośledzenia fizycznego lub psychicznego, nie są w stanie myć zębów szczoteczką. Dzięki wsparciu odpowiednim żelem stomatologicznym, możliwe jest utrzymanie rygorystycznej higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy występuje ryzyko zakażenia bakteryjnego.

Redukcja płytki nazębnej z Elugel

Zwalczanie płytki nazębnej stanowi podstawę zapobiegania chorobom przyzębia, próchnicy oraz leczenia istniejących już chorób. Aby zapobiegać osadzaniu się płytki, niezbędna jest codzienna i rygorystyczna pielęgnacja, która wykracza poza samo szczotkowanie zębów. W przypadku gdy mycie zębów szczoteczką jest z różnych powodów utrudnione, warto wspomóc się specjalnym żelem stomatologicznym, takim jak np. Elugel, który redukuje ilość płytki nazębnej. Ponadto dobry żel stomatologiczny łagodzi zaczerwienione i podrażnione dziąsła, pomaga w leczeniu aft i ułatwia przetrwanie okresu dyskomfortu związanego z podrażnieniem dziąseł. Jednak oprócz szczoteczki do zębów, niezbędne są takie środki higieny jamy ustnej jak nić dentystyczna i płyn do płukania. Zęby powinny być myte minimum dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez około 2-3 minuty. O ile rano wystarczy jedynie szczotkowanie, które pomaga usunąć nieświeży oddech, to wieczorem konieczne jest użycie nici dentystycznej, która usuwa nieczystości ze szczelin międzyzębowych. Dobrze jest również zastosować płyn do płukania na noc, który wspomaga zapobieganie próchnicy.

Warto więc przestrzegać rygorystycznej higieny jamy ustnej, gdyż pozwoli to na zdrowe zęby i ładny uśmiech na długie lata. Dla osób mających trudności ze szczotkowaniem, dostępne są specjalne żele stomatologiczne, które usuwają płytkę nazębną, zapobiegają zakażeniom i wspomagają gojenie się ran.

Post Author:

Dodaj komentarz