Depilacja laserowa – co warto wiedzieć o depilacji laserem?

Depilacja laserowa stała się zabiegiem stosowanym powszechnie. Coraz więcej osób docenia jej liczne zalety takie jak trwałość, skuteczność oraz bezbolesność. Usunięcie nadmiernego owłosienia trwa stosunkowo krótko. W ciągu kilku miesięcy osiągniemy cudowny efekt jedwabiście gładkiej skóry.

Kto powinien zdecydować się na zabieg depilacji laserowej?

Na zabieg depilacji laserowej powinny zdecydować się osoby, dla których owłosienie stanowi problem medyczny. Wrastające włoski oraz zapalenie mieszków włosowych to wbrew pozorom bardzo częste dolegliwości towarzyszące odrastaniu włosów po wykonanych zabiegach depilacji tradycyjnej (tradycyjna maszynka do golenia, woskowanie, usuwanie włosków pęsetą, depilator elektryczny). Te dwie przypadłości dotyczą aż połowy osób zmagających się z usuwaniem owłosienia. Zapalenie mieszków włosowych potrafi doprowadzić do powstania rozszerzających się ran podchodzących ropą, a wyleczenie takich infekcji trwa przynajmniej kilkanaście dni. Niekiedy w miejscach powstania ran pozostają brzydkie blizny, które są bardzo trudne do usunięcia.

Kolejną grupą osób, które z pewnością powinny zdecydować się na zabieg depilacji laserowej są wszyscy Ci, którzy uważają nadmierne owłosienie nie tylko za bardzo nieestetyczne, ale również niehigieniczne. Poczucie pełnego komfortu daje pewność siebie.

Są wśród nas również osoby, które przeprowadzają depilację niemal codziennie. Depilacja laserowa sprawia, że codziennie oszczędzamy przynajmniej kilkanaście minut, co w skali miesiąca daje imponujący wynik kilku godzin. Również wszyscy ci, którzy zmagają się ze wstydliwym problemem, jakim jest nadpotliwość, w laseroterapii znajdą jego rozwiązanie. W przypadku usunięcia zbędnego owłosienia pot nie będzie miał tak przykrego zapachu.

W każdym przypadku decyzję o poddaniu się zabiegowi laseroterapii powinniśmy skonsultować z kosmetologiem. Profesjonalne salony kosmetyczne zatrudniają prawdziwych specjalistów, którzy oceniają czy możemy odbyć tego typu zabieg (o przeciwwskazaniach przeczytasz poniżej).

Czy depilacja laserowa boli?

Usuwanie zbędnego owłosienia metodą depilacji laserowej spotyka się najczęsciej właśnie z tym pytaniem, budzącym obawy wielu pacjentów.

Depilacja laserowa nie boli. Są pacjenci głównie kobiety, które twierdzą, że podczas przeprowadzania zabiegu czuli lekki dyskomfort. Dotyczy to w szczególności dwóch stref: depilacja laserowa pach oraz depilacja laserowa bikini to zabiegi, podczas których rzeczywiście możemy czuć dyskomfort. Cienka skóra oraz wysoki poziom unerwienia tych miejsc sprawia, że najbardziej wrażliwe pacjentki czują dyskomfort, który jednak mija od razu po zakończeniu zabiegu. powiedziała Karolina Formela, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Ile zabiegów należy odbyć aby depilacja laserowa była skuteczna?

Aby zabieg przeprowadzony przy pomocy nowoczesnego urządzenia jakim jest laser do depilacji Vectus był w 100% skuteczny, potrzebujemy od trzech do sześciu wizyt w gabinecie. Odbywają się one w odstępie od czterech do ośmiu tygodni, w zależności od wielkości depilowanej części ciała. Liczba zabiegów niezbędnych do przeprowadzenia jest sprawą bardzo indywidualną. Jednak jest pewna zależność zachodząca pomiędzy kolorem włosów a skutecznością lasera. Włosy o ciemnym i czarnym zabarwieniu usuwane są o wiele szybkiej niż włosy w kolorze blond, rudym oraz włosy siwe.

Odbycie całej serii zabiegów gwarantuje pozbycie się aż do 95% zbędnego owłosienia. Pozostałe 5% włosów może pojawić się w ciągu roku od dnia zakończenia laseroterapii. Aby je usunąć doszczętnie, wystarczy przejść jeszcze jeden, ostatni zabieg depilacji laserowej, a efekt jedwabiście gładkiej skóry pozostaje na długie lata.

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Oczywiście istnieją przeciwwskazania do depilacji laserowej. O tym, czy możemy poddać się zabiegowi depilacji laserowej zawsze powinien ocenić specjalista kosmetolog. Jednak warto wiedzieć jakie czynniki wpływają na to, że możemy nie zostać zakwalifikowani do zabiegu. Są to:

 • ciąża oraz laktacja,

 • bakteryjne i wirusowe infekcje skóry,

 • choroba nowotworowa,

 • zażywanie leków fototoksycznych,

 • grzybicze infekcje skóry,

 • choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca oraz bielactwo,

 • wszelkie podrażnienia skóry,

 • zbytnia opalenizna naturalna,

 • nadmierna opalenizna sztuczna,

 • używanie kremów i maści z witaminą A, z witaminą C oraz z kwasami owocowymi.

Warto również wiedzieć, że zabiegi powinny być wykonywane zimą lub jesienią, bowiem latem i wiosną nadmierne działanie promieni słonecznych na depilowany laserowo obszar ciała może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Należy również wiedzieć, że wyżej wymienione czynniki są względnymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia depilacji. Depilacja laserowa może być przeprowadzona z pełnym powodzeniem np. po zakończeniu ciąży czy po wyleczonych infekcjach.

Przygotowanie do zabiegu

Aby być przygotowanym do zabiegu w 100% należy:

 • dzień wcześniej bardzo dokładnie ogolić okolice ciała, które będą poddane działaniu lasera

 • 4 tygodnie wcześniej musimy zaprzestać usuwania włosków metodą woskowania, za pomocą depilatora elektrycznego oraz wyrywania włosków pęsetą,

 • nie stosować maści z witaminami A oraz C,

 • nie stosować kremów zawierających kwasy owocowe,

 • 7 dni wcześniej odstawić leki światłouczulające, również suplementy oraz zioła (rumianek, dziurawiec).

Pamiętajmy, że do zabiegu zawsze kwalifikuje nas lekarz dermatolog, który przestudiuje dokładnie ankietę informacyjną na temat naszego stanu zdrowia, którą wypełniamy przed odbyciem pierwszej wizyty. Depilacja laserowa odbywa się bezpiecznie tylko pod czujnym okiem prawdziwego specjalisty.

Po zabiegu depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest bezpieczna dla osób, u których nie ma przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Po zabiegu mogą pojawić się jednak niewielkie obrzęki oraz zaczerwienienia w miejscu poddanym depilacji.

Jednak stan ten trwa maksymalnie kilka dni. Aby złagodzić dolegliwości specjaliści polecają smarowanie depilowanych okolic kremami łagodzącymi, które kupimy w każdej aptece za kilka złotych.

Wszelkie zalecenia pozabiegowe powinniśmy otrzymać od specjalisty, który przeprowadzał depilację. Warto wiedzieć, że korzystanie z basenu oraz sauny kilkanaście dni po odbyciu zabiegu jest niewskazane.

Jeżeli depilacja miała miejsce w porze letniej lub wiosennej, zabezpieczajmy dokładnie naszą skórę kremami z jak najwyższymi filtrami UVA. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala uniknąć dodatkowych podrażnień oraz powstania jakichkolwiek przebarwień.

Post Author:

Dodaj komentarz